GRZYBY

Sytuacja grzybowa w lubuskim beznadziejna do kwadratu, w dolnośląskim po prostu beznadziejna :)

15 lipca 2018
Sytuacja grzybowa lipiec 2018

Trzy dni temu w drodze powrotnej znad morza do Wrocławia, sprawdziłam jak się przedstawia sytuacja grzybowa w lubuskich lasach. Tak jak przewidywałam, nie rosło absolutnie nic! Jednak jest przynajmniej nadzieja, że coś się ruszy, bo zaczęło wreszcie padać. Po wielu tygodniach mega suszy.

W dolnośląskim jest równie beznadziejnie!* Od kwietnia padało może ze dwa razy :D, dopiero kilka dni temu ktoś włączył deszcz.

Gdy tylko popada, muszę do lasu!

Jak tylko popada, od razu pachnie mi grzybami i ciągnie mnie do lasu. Nie mogę spokojnie wysiedzieć na tyłku. Odczekałam kilka dni od tych pierwszych, większych deszczy, i dziś pojechałam w okolice góry Ślęży. Niestety! Albo trzeba poczekać dłużej na efekty tych opadów albo to było w ogóle za mało, by las mógł odżyć.

Znalazłam jednego podstarzałego borowika szlachetnego (jaki żal, że mój pierwszy tegoroczny był takim kiepskim kapciem, oh no, no, no!) i kilka muchomorów jadalnych: czerwieniejących oraz rdzawo-brązowych (nie zbieram).

Ktoś mi napisał, że ponoć we Wrocku coś drgnęło, więc na dobitkę pojechałam rowerem na rekonesans do Parku Strachowickiego. Wyrosły tam muchomory czerwieniejące oraz gołąbki.

* Widziałam dziś doniesienia, że koło Wałbrzycha oraz koło Stronia Śląskiego są grzyby.

 

Aktualna mapka występowania grzybów w Polsce jest na stronie grzyby.pl

Jak widać południe kraju zdecydowanie uprzywilejowane 🙂

Porównując ten rok do ubiegłego

Każdy grzybiarz zapamięta chyba 2017 jako jeden ze wspanialszych grzybowych lat! Ależ to był cudowny sezon. W lipcu 2017 byłam kilka razy w Kosarzynie, w Zielonej Górze i w Kotlinie Kłodzkiej i za każdym razem nazbierałam grzybów. Nawet zdjęcia robiłam w zeszłym roku o wiele lepsze.

Może i dla mnie ten sezon wystartuje w końcu z przytupem?

Jadę bowiem tam, gdzie grzyby rosną już ponoć w najlepsze! A gdzie? O tym napiszę na dniach 🙂 Trzymajcie kciuki za wysyp i za dobre zdjęcia. Pozdrowienia!

A jak nie ma grzybów, to są przynajmniej owoce leśne i fotograficzne okazje

You Might Also Like

2 komentarze

 • Reply Wojtek 15 lipca 2018 at 10:40

  ta jasne .. w lubuskim wszystko wcześniej i większe i lepsze i ładniejsze .. a wczoraj jak byliśmy na basenie to nie było wody

  • Reply pieprznik 15 lipca 2018 at 10:51

   😀 😀 no nie bądź zazdrosny! Opolskie najlepsze <3

  Skomentuj

  Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.