GRZYBY

Źródła wiedzy o grzybach

17 maja 2023
Grzyby 2020

Dla osób, które chcą się dowiedzieć więcej na temat grzybów lub które dopiero zaczynają swoją przygodę z grzybami, przygotowałam zestawienie źródeł, z których można skorzystać, by rozwijać swoją grzybową pasję.

Często dostaję zapytania, gdzie i jak zdobywałam swoją wiedzę na temat grzybów oraz prośby o polecenie dobrych książek czy stron o grzybach.

No to proszę bardzo, mam nadzieję, że zestawienie się przyda😊 Nie mówię, że jest to jedyne słuszne, podaję miejsca, z których sama lubię korzystać, na pewno jest o wiele więcej.

I życzę miłej zabawy w odkrywaniu świata grzybów.

Oczywiście zapraszam również na swoją stronę www, kanał na youtube oraz na fanpage, w które wkładam mnóstwo serca, czasu i zaangażowania, oraz które stare rozbudowuję. Mam nadzieję, że są dla Was przydatne.

Strony i miejsca, które ja prowadzę

Atlasy internetowe

W dzisiejszych czasach chyba większość osób najchętniej korzysta ze źródeł internetowych. Są nie tylko wygodne (nawet w lesie można włączyć taki atlas na smartfonie, znacznie wygodniejsza opcja niż targanie ze sobą atlasu książkowego😉), ale chyba ich większą zaletą jest fakt, że są na bieżąco aktualizowane (np. gdy zmienią się nazwy grzybów czy ich klasyfikacja).

Atlasy z których można skorzystać:

Część funkcjonalności jest za darmo, za pełną wersję atlasu trzeba zapłacić, ale nie są to jakieś wysokie kwoty. Jak dla mnie – zdecydowanie warto.

Na stronie znajduje się chyba najpopularniejsza w Polsce mapka, z miejscami występowania grzybów, mapka tworzona na podstawie doniesień grzybiarzy z całego kraju.

Do tego solidne opisy gatunków grzybów, prognozy grzybowe, informacje o miejscach występowania grzybów rzadkich.

Bardzo rozbudowany atlas, który najbardziej cenię za dużą ilość zdjęć każdego gatunku grzyba. Jeśli chcę pooglądać zdjęcia danego gatunku, najpierw zaglądam do tego atlasu.

Również bogate źródło wiedzy, w którym można znaleźć informacje o większości gatunków grzybów. Do tego są one podane w bardzo ustrukturyzowany sposób, co sobie cenię. Przydana jest też sekcja o podobnych gatunkach grzybów.

Jak to ogólnie działa?

Wchodzisz na przeglądarkę, pewnikiem na googla. Wpisujesz nazwę grzyba, o którym chcesz się czegoś dowiedzieć. W większości przypadków na pierwszej stronie wyszukiwania, na górze wyników wyszukiwania, pojawią Ci się linki do wszystkich wymienionych wyżej stron. Strony te są bardzo dobrze wypozycjonowane.

Internetowy atlas grzybów, ale nie tylko. Jarek ma prawdziwe kombo: atlas, kanał na youtubie, facebooka, instagrama, tiktoka i może jeszcze i coś, czego nie śledzę😉

Bardzo dobry, stale rozbudowujący się atlas, z super zdjęciami i szczegółowymi opisami gatunków.

Opisy wielu gatunków grzybów, pisane w formie postów, ale również mnóstwo przepisów na dania z grzybami i darami Natury.

Kanały na youtube

Chyba najbardziej popularny kanał o grzybach w Polsce, w przebogatą bazą filmików, w tym głównie o poszczególnych gatunkach grzybów, również wielu rzadkich.

Bardzo profesjonalne filmiki z wypadów do lasu, także o gatunkach grzybów. Autor prowadzi również stronę grzybofil.pl

Kanał o wypadach na grzyby w Irlandii, ale bardzo profesjonalny, pozytywny, wesoły, a gatunki u nas rosną podobne.

Kanał prowadzony przez znanego polskiego etnobotanika, bardziej o roślinach jadalnych, ale filmiki o grzybach też są.

Grupy o grzybach na facebooku

Jak dla mnie najlepszą metodą uczenia się o grzybach, jest podopisywanie się do grup grzybowych na facebooku (oczywiście poza pójściem do lasu z kimś, kto się naprawdę dobrze zna na grzybach, ale kto ma taki luksus;)).

Z czasem człowiek uczy się, kto na tych grupach naprawdę zna się na grzybach i czyje posty i komentarze warto śledzić.

Ale przede wszystkim, i co najważniejsze, na grupy wrzucane są zdjęcia grzybów, które aktualnie rosną, często opisane nazwą grzyba, a mając nazwę, mamy już tak naprawdę wszystko czego potrzebujemy. Kopiuj – wklej do googla i lecimy z nauką.

Grupy o grzybach na facebooku powstają jak przysłowiowe grzyby po deszczu (choć pamiętajmy, że w realu grzyby od chwili spadnięcia deszczu, w rzeczywistości potrzebują nawet i dwa tygodnie, zanim wyrosną😉).

Lata temu, gdy zaczęłam prowadzić pieprznik.pl, dopisałam się do grupy Grzyby, grzybiarze, grzybobranie i potem facebook sam zaczął mi podpowiadać inne grupy.

Grup jest mnóstwo i jest to naprawdę indywidualna kwestia, które akurat Tobie się spodobają (np. jest też dużo regionalnych, może Cię zainteresować grupa z Twojego rejonu).

Ja lubię m.in. te (ale nie wyłącznie):

Tak jak mówię – dopisz się do jednej i się zacznie😉

Fanpage o grzybach na facebooku

Autorka publikuje posty o grzybach, ale również o roślinach i przyrodzie. Wszystko podane w przystępny i niezwykle sympatyczny sposób.

Autor regularnie wrzuca posty o poszczególnych gatunkach grzybów, okraszone super fotami. Bardzo dużo przydatnych informacji z nutką humoru.

Autor robi wspaniałe grafiki o grzybach oraz ma zacięcie kulinarne. Oprócz tego regularnie i z niemałym entuzjazmem, donosi o swoich wypadach do lasu.

Autor to prawdziwy entuzjasta grzybów, na jego stronie regularnie lądują wpisy z tym, co się aktualnie dzieje w lesie. Również o rzadkich i nietypowych gatunkach.

Fanpage na instagramie

Autorka robi piękne zdjęcia i stale aktualizuje listę przedstawianych u siebie grzybów. A wszystko przedstawione z ogromną pasją i radością ze znalezienia każdego nowego gatunku.

Bardzo wiarygodne źródło wiedzy o grzybach, warto zajrzeć.

Atlasy książkowe

Chociaż może to dziwić, ale dość trudno o dobre, aktualne atlasy grzybowe w języku polskim.

Po pierwsze atlasy książkowe często nie nadążają za ciągłymi zmianami w świecie grzybów, po drugie z reguły nie są zbyt rozbudowane (jednak dla całkiem początkującego grzybiarza powinny się na początek nadać; w miarę poszerzania wiedzy, okażą się niewystarczające, po prostu opisują raczej tylko podstawowe, najczęściej spotykane gatunki grzybów).

Ja korzystam z Fungi of Temperate Europe, potężnego, dwutomowego atlasu autorstwa dwóch mykologów: Thomasa Laessoe oraz Jensa H. Petersena, niestety nie ma polskiego tłumaczenia (atlas w języku angielskim).
Atlas jest drogi, ale jeśli czujesz, że Twoja przygoda z grzybami to coś poważniejszego i na lata, warto w niego zainwestować.

Pozostając przy temacie drogich atlasów, bardzo poszukiwany jest zawsze atlas Ewalda Gerhardta, Grzyby wielki ilustrowany przewodnik, ale z tego co się orientuję, trudno go dostać, a jak wrzuciłam teraz w wyszukiwarkę, widzę, że np. na Allegro „chodzi” po ponad tysiąc złotych 😀

Z atlasów w języku polskim z czystym sumieniem można polecić każdy autorstwa Marka Snowarskiego, polskiego mykologa (mykologia – nauka o grzybach), który prowadzi stronę grzyby.pl.

Osoby bardziej zaawansowane mogą sięgnąć po książkę Grzyby chronione Polski. Rozmieszczenie, zagrożenia, rekomendacje ochronne, pod redakcją Anny Kujawy, Małgorzaty Ruszkiewicz-Michalskiej, Izabeli Kałuckiej. Dostępna w formie pdfa. Ja mam wersję książkową i bardzo się cieszę. Książka wyłącznie o grzybach chronionych.

Choć to nie atlas, to warto sięgnąć po Tajemnicze życie grzybów Roberta Hofrichtera. Książka przedstawia naprawdę dużo interesujących faktów ze świata grzybów.

Grzyby to wspaniała pasja! <3

Każdego dnia jestem wdzięczna za tego bakcyla, którego złapałam w dzieciństwie, jest to moja ulubiona przygoda i największa pasja na świecie. Niechaj trwa zawsze.

I Wam życzę mnóstwo przyjemności i radości z odkrywania świata grzybów.

You Might Also Like

2 komentarze

 • Reply Bożena 18 maja 2023 at 08:09

  Wszystko co napisałaś mogłabym powtórzyć a pasja ta niech rzeczywiście zaraża wielu niezależnie od wieku bo kontakt z naturą , a potem jej naukowe poznawanie służy i ciału i umysłowi ,poszerza grono wspaniałych znajomych i staje się lekiem na wszystko.

  • Reply pieprznik 18 maja 2023 at 08:25

   Tak jest:)
   Kontakt z Naturą jest najlepszy❤️
   A znajdowanie grzybów to dodatkowa porcja adrenalinki
   Pozdrowienia.

  Skomentuj

  Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.