PORÓWNANIA GRZYBÓW

Boczniak ostrygowaty i łycznik późny – porównanie

7 stycznia 2025
Boczniak ostrygowaty i łycznik późny

W okresie późnojesiennym i zimowym rosną dwa podobne do siebie gatunki grzybów: boczniak ostrygowaty (Pleurotus ostreatus) i łycznik późny (Sarcomyxa serotina). O ile boczniak ostrygowaty to grzyb jadalny i ceniony, to przydatność do spożycia łycznika późnego poddawana jest w wątpliwość. Oba gatunki spotkamy na drewnie drzew liściastych. Są faktycznie podobne, zwłaszcza starsze egzemplarze, ale trochę doświadczenia i wprawne oko rozróżni je bez problemu.

Rozróżnienie na pierwszy rzut oka

U młodych owocników różnice widać dość ewidentnie. Boczniaki są szare (czasem wydają się wręcz grafitowo-fioletowawe), łyczniki zielonkawe. W czasie mokrej pogody łyczniki są mocno śliskie i błyszczące, boczniaki nie. Inny jest sposób ich wyrastania – u boczniaków dachówkowaty, w kępach, u łyczników niekoniecznie – owszem zdarza im się tak wyrastać, ale często rosną jeden obok drugiego lub w małych kępkach.

Rozróżnienie szczegółowe

Boczniak ostrygowatyŁycznik późny
Okres występowaniaPaździernik – grudzień, czasem też na przedwiośniuWrzesień – grudzień
Przydatność do spożycia
(wg źródeł oficjalnych)
JadalnyKiedyś źródła podawały, że jadalny, a teraz głównie, że niejadalny, czasem że jadalny, a niekiedy nawet że szkodliwy
Przydatność do spożycia
(wg doniesień ludzi na facebooku, forach, itd.)*
JadalnyNiektórzy jedzą i piszą, że smak im odpowiada, mimo goryczki i że się nie przejmują ewentualną szkodliwością*
BudowaZbudowany z kapelusza i bocznego lub ekscentrycznego, krótkiego trzonu. Kapelusz boczniaka może dorosnąć nawet i do 30cm szerokości.Zbudowany z kapelusza i bocznego lub ekscentrycznego, krótkiego trzonu. Mniejsze. Kapelusz łycznika może dorosnąć do 10, max 15xm szerokości, ale przeważnie owocniki są mniejsze.
Sposób rośnięciaDachówkowaty, jeden nad drugim, z trzonami zrośniętymi ze sobą, często dużymi grupamiCzasem kilka owocników dachówkowato, ale często jeden obok drugiego, a nie jeden nad drugim. Przeciętnie w mniejszych grupach niż boczniaki.
BlaszkiBiałe, u starszych beżowawe, zbiegają nisko po trzonieBiaławo-żółtawe, u starszych pomarańczowawe przy brzegu kapelusza, zbiegające tylko do granicy trzonu
Trzon Krótki, boczny, w kolorze blaszek, bez łuseczekKrótki, boczny, łuseczkowaty, zwłaszcza przy granicy z blaszkami, żółty do pomarańczowego (ciemniejszy niż blaszki)
Miejsce występowaniaBuk, topola, klon, wierzba, brzoza, orzech włoski, dąbOlcha, brzoza, buk, dąb, drzewa owocowe, w lasach łęgowych, nad strumieniami, rzekami
UprawaRównież (jak nie przede wszystkim) uprawianyNie uprawiany
Post o gatunku u mnieZobacz posta o boczniaku ostrygowatymZobacz posta o łyczniku późnym
*Nikogo nie namawiam do spożywania. Sama nie jadłam dotąd łyczników.

Zdjęcia boczniaka ostrygowatego

Zdjęcia łycznika późnego

You Might Also Like

Brak komentarzy

Skomentuj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.