Fałdówka kędzierzawa (Plicaturopsis crispa) – grzyb, z którym miałam do czynienia po raz pierwszy dopiero w grudniu 2022 (przynajmniej świadomie, możliwe, że wcześniej go widywałam, lecz nie zwracałam na niego uwagi).
Grzyb na Czerwonej liście roślin i grzybów Polski, ze statusem R – potencjalnie zagrożony z powodu ograniczonego zasięgu geograficznego i małych obszarów siedliskowych, stąd moja nieco przesadzona euforia przy grudniowym namierzeniu i w trakcie nagrywania filmu o gatunku.
Od tamtej pory trafiam na fałdówkę prawie zawsze, gdy wybiorę się do lasu;)
Występowanie
Fałdówka kędzierzawa rośnie przez cały rok, jednak nie lubi mrozu i wtedy jej raczej nie uświadczymy.
Grzyb nadrzewny, do spotkania na gałęziach, gałązkach, pniakach, ale i stojących jeszcze drzewach liściastych, takich jak m.in. brzoza, buk, leszczyna, olsza.
Rośnie gromadnie, często w bardzo dużych grupach.
Wygląd
Kapelusz o ciekawym, nietypowym spodzie, w formie silnie pofalowanych, nieregularnie rozwidlających się żyłek przypominających blaszki. Kolor spodu kapelusza od białego, po taki z szarawym, sinawym lub beżowawym zabarwieniem. Wierzch kapelusza brązowawo-ochrowy, im bliżej brzegu – tym jaśniejszy, do białawego, strefowany, o powierzchni filcowatej, w kształcie muszelkowatym czy kloszowatym, wypukły.
Trzon krótki lub brak.
Ze względu na ten charakterystyczny, żyłkowany spód kapelusza grzyb łatwy do rozpoznania.
Najczęściej spotkamy go jednak wierzchem kapeluszy do góry, więc wtedy warto się zainteresować, co tam kryje się pod spodem.
Wartość
Fałdówka kędzierzawa to grzyb niejadalny.
Jest też ciekawa forma fałdówki
Można też trafić na fałdówkę kędzierzawą o spodzie nie białym czy lekko szarawym, lecz z wyraźnymi czerwonymi plamami, jakby krwią. Kilkukrotnie miałam to szczęście.
Brak komentarzy