GRZYBY GATUNKAMI Grzyby z Czerwonej listy roślin i grzybów Polski

Fałdówka kędzierzawa

21 lutego 2023
Fałdówka kędzierzawa

Fałdówka kędzierzawa (Plicaturopsis crispa) – grzyb, z którym miałam do czynienia po raz pierwszy dopiero w grudniu 2022 (przynajmniej świadomie, możliwe, że wcześniej go widywałam, lecz nie zwracałam na niego uwagi).

Grzyb na Czerwonej liście roślin i grzybów Polski, ze statusem R – potencjalnie zagrożony z powodu ograniczonego zasięgu geograficznego i małych obszarów siedliskowych, stąd moja nieco przesadzona euforia przy grudniowym namierzeniu i w trakcie nagrywania filmu o gatunku.

Od tamtej pory trafiam na fałdówkę prawie zawsze, gdy wybiorę się do lasu;)

Występowanie

Fałdówka kędzierzawa rośnie przez cały rok, jednak nie lubi mrozu i wtedy jej raczej nie uświadczymy.

Grzyb nadrzewny, do spotkania na gałęziach, gałązkach, pniakach, ale i stojących jeszcze drzewach liściastych, takich jak m.in. brzoza, buk, leszczyna, olsza.

Rośnie gromadnie, często w bardzo dużych grupach.

Wygląd

Kapelusz o ciekawym, nietypowym spodzie, w formie silnie pofalowanych, nieregularnie rozwidlających się żyłek przypominających blaszki. Kolor spodu kapelusza od białego, po taki z szarawym, sinawym lub beżowawym zabarwieniem. Wierzch kapelusza brązowawo-ochrowy, im bliżej brzegu – tym jaśniejszy, do białawego, strefowany, o powierzchni filcowatej, w kształcie muszelkowatym czy kloszowatym, wypukły.

Trzon krótki lub brak.

Ze względu na ten charakterystyczny, żyłkowany spód kapelusza grzyb łatwy do rozpoznania.

Najczęściej spotkamy go jednak wierzchem kapeluszy do góry, więc wtedy warto się zainteresować, co tam kryje się pod spodem.

Wartość

Fałdówka kędzierzawa to grzyb niejadalny.

Jest też ciekawa forma fałdówki

Można też trafić na fałdówkę kędzierzawą o spodzie nie białym czy lekko szarawym, lecz z wyraźnymi czerwonymi plamami, jakby krwią. Kilkukrotnie miałam to szczęście.

Fałdówka kędzierzawa

You Might Also Like

Brak komentarzy

Skomentuj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.