Piestrzyca sosnowa (Helvella leucomelaena) to grzyb w kształcie pucharkowatym, rzadki, pojawiający się późną zimą i wiosną, w towarzystwie sosen.
Spotkałam ją tylko w jednym miejscu, koło Ząbkowic Śląskich na Dolnym Śląsku, za to pojawia się tam co rok. Spotkania radosne, jak z każdym rzadkim grzybem.
Piestrzyca sosnowa – wygląd
Owocnik pucharkowaty, miseczkowaty, kubeczkowaty, niewielki (o średnicy do 3 cm), w kolorze beżowym (u młodych), do ciemnobrązowego, przeważnie z szarawym zabarwieniem. Im bliżej trzonu, tym jaśniejsze. Czasem “marmurkowaty”, gdzie jaśniejsze barwy przeplatają się z ciemniejszymi na całej miseczce. Niektóre owocniki w całości nietypowo jasne.
Wnętrze gładkie lub pofałdowane, ciemniejsze niż zewnętrzna strona grzyba. Wierzch pokryty lekkim jakby filcem. Górne brzegi owocnika często postrzępione, czasem sprawiają wrażenie „korony”. W miseczce często dziurka, piestrzyca z dziurką (jak kluski z dziurką, tylko dziurka w innym miejscu😉).
Trzon krótki, zakopany w ziemi, żeberkowaty, białawy.
Przydatność do spożycia
Grzyb niejadalny, choć słyszałam nieraz, że wszystkie piestrzyce po dwukrotnym wygotowaniu nadają się do spożycia. W tym wypadku nie ma to jednak znaczenia, przynajmniej jak dla mnie, bowiem zawsze chronię grzyby rzadkie.
Środowisko
„Moje” piestrzyce sosnowe rosną na skraju młodego lasku sosnowo-brzozowo-osikowego, zaraz przy leśnej drodze.
Czasem rosną pojedynczo, czasem w większych grupach.
Źródła
- NaGrzyby.pl
- Fungi of Temperate Europe
- Grzyby-Mykologia.pl
2 komentarze
Witam , sporo ich rośnie w Bieruniu nowym w parku ( mini arberotum )przy Sosnach obok placu zabaw, oczyw. Zostały na swoim miejscu 🙂
Fajnie! Dzięki za info:) Pozdrawiam!