GRZYBY GATUNKAMI

Piestrzyca sosnowa

6 maja 2023
Piestrzyca sosnowa

Piestrzyca sosnowa (Helvella leucomelaena) to grzyb w kształcie pucharkowatym, rzadki, pojawiający się późną zimą i wiosną, w towarzystwie sosen.

Spotkałam ją tylko w jednym miejscu, koło Ząbkowic Śląskich na Dolnym Śląsku, za to pojawia się tam co rok. Spotkania radosne, jak z każdym rzadkim grzybem.

Piestrzyca sosnowa – wygląd

Owocnik pucharkowaty, miseczkowaty, kubeczkowaty, niewielki (o średnicy do 3 cm), w kolorze beżowym (u młodych), do ciemnobrązowego, przeważnie z szarawym zabarwieniem. Im bliżej trzonu, tym jaśniejsze. Czasem “marmurkowaty”, gdzie jaśniejsze barwy przeplatają się z ciemniejszymi na całej miseczce. Niektóre owocniki w całości nietypowo jasne.

Wnętrze gładkie lub pofałdowane, ciemniejsze niż zewnętrzna strona grzyba. Wierzch pokryty lekkim jakby filcem. Górne brzegi owocnika często postrzępione, czasem sprawiają wrażenie „korony”. W miseczce często dziurka, piestrzyca z dziurką (jak kluski z dziurką, tylko dziurka w innym miejscu😉).

Trzon krótki, zakopany w ziemi, żeberkowaty, białawy.

Przydatność do spożycia

Grzyb niejadalny, choć słyszałam nieraz, że wszystkie piestrzyce po dwukrotnym wygotowaniu nadają się do spożycia. W tym wypadku nie ma to jednak znaczenia, przynajmniej jak dla mnie, bowiem zawsze chronię grzyby rzadkie.

Środowisko

„Moje” piestrzyce sosnowe rosną na skraju młodego lasku sosnowo-brzozowo-osikowego, zaraz przy leśnej drodze.

Czasem rosną pojedynczo, czasem w większych grupach.

Źródła

You Might Also Like

2 komentarze

 • Reply marek 7 kwietnia 2024 at 16:54

  Witam , sporo ich rośnie w Bieruniu nowym w parku ( mini arberotum )przy Sosnach obok placu zabaw, oczyw. Zostały na swoim miejscu 🙂

  • Reply pieprznik 8 kwietnia 2024 at 22:50

   Fajnie! Dzięki za info:) Pozdrawiam!

  Skomentuj

  Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.