Długotrwały gorąc i susza, a potem nagłe ochłodzenie wykończyły chyba dolnośląskie grzybnie. Zdaje się, że sezon w naszym regionie można już powoli zacząć uznawać za jeden z najgorszych kiedykolwiek. Teraz, kiedy powinien być w swoim kulminacyjnym rozkwicie, napełniać nasze serca radochą, a kosze grzybami, staje się coraz bardziej jasne, że w 2018 dolnośląscy grzybiarze nie zaznają raczej spełnienia.
Moje ostatnie dwa wypady na grzyby
1. Góry Bystrzyckie – pojedyncze prawdziwki
4 prawdziwki, ot całe zbiory w Górach Bystrzyckich w ostatnim dniu września. Pół prawdziwka na osobogodzinę w szczycie sezonu?! Granda! Efekty uboczne:
- ruch w moim internetowym interesie (tyleż lajków, co hejtu pod zdjęciami z wyprawy – o czym może innym razem słów parę; zasięg posta w każdym razie rekordowy jakiś).
- pierwsze odpalenie suszarki do grzybów i małe zapasy na zimę 😀
- odkryty przepiękny las bukowo-świerkowy w Nowej Bystrzycy, będzie jeżdżone w lepszych czasach! I myślę, że będzie tam m-a-g-i-a!
- Czy to możliwe, że to borowik ciemnobrązowy?
- Wiem, że ten wygląda na ciemniejszego, ale to “zwykły” szlachetny 😉
- Mój mąż Wojtek ze swoją zdobyczą 😛 Tam nieopodal było więcej szlachetnych, ale same kapcie już.
- W prawej borowik szlachetny, w lewej prawdopodobnie ciemnobrązowy. I ja szczęśliwa w paprociach z moimi zdobyczami 😀
- Prześliczny muchomor czerwony, fotografowany prawie po ciemku
- Góry Bystrzyckie, okolica Nowej Bystrzycy, powoli w jesiennej szacie
2. Z Anglii do Milicza – pierwsze kanie w tym sezonie
W drodze powrotnej z kilkudniowego wypadu do Anglii, już gdzieś tam nad Kanałem La Manche, dobrze wiedziałam, jak spędzę resztę dnia. Na lotnisku kiss & let’s go to Milicz:)
Widziałam doniesienia o kaniach w dolnośląskim, więc nie mogłam spokojnie wysiedzieć w aucie! Pierwsza wypatrzona kania: chwilę za Trzebnicą. Wytrzeszcz oczu i wszystkie rowy moje 😀
Owszem, kanie faktycznie pojawiły się u nas w regionie, ale poza tym dalej beznadziejnie! Całe niedzielne zbiory to kilkanaście kani, 2 szmaciaki gałęziste (zwane współcześnie siedzuniami sosnowymi, kurcze – ja nie kupuję tej nazwy!), 2 podgrzybki i 3 maślaki. Oraz grupa fotogenicznych czernidłaków kołpakowatych do zdjęć.
- Młoda czubajka kania, ulubiony grzyb mojego męża 🙂
- Czernidłaki kołpakowate. Młode nadają się do jedzenia. Takie starsze, jak na tym zdjęciu, już tylko do fotografowania 🙂
Sytuacja w innych regionach
W innych regionach jest lepiej. Ruszyło pomorze, ruszyło mazowieckie, łódzkie i wielkopolskie. Cały czas działa świętokrzyskie i małopolskie.
Będą w ogóle te grzyby w tym roku?
No więc oczywiście, że się jeszcze nie wypisuję z tego sezonu! Kiedy tylko stanie czasu, będę jeździć, licząc na choć jeden porządny wypad przed zakończeniem sezonu.
6 komentarzy
w życiu piękne są tylko chwile. były kanie. były pycha. prawdziwki też przyjdą aż koszyk odegnie denko
No mam nadzieję, że Twoja denkowa (ale nie denna) wizja się ziści! 🙂
Lubuskie też ruszyło! Pozdrawiam 🙂
https://kobietadomowa.wordpress.com/codziennie-choc-jedno-zdanie/podgrzybkobranie/
Wspaniale!!! Pozdrawiam:)
Witaj:)
Byłem dwa tygodnie na Pomorzu Zachodnim, miejscami nie ma dosłownie nic. Ale na zaproszenie znajomej pojechaliśmy na grzybobranie niedaleko Choszczna, jakieś 70 km od naszej kwatery. Efekt podgrzybki w ilościach mega hurtowych. A w lesie sucho aż trzeszczało, jak one rosły nie wiem. Ale ważne, że rosły:)
Pozdrawiam serdecznie
No to mega! Ja uważam, że to jakieś tajemne sprawki Matki Natury 😉
Pozdrowienia:)