Czy ktoś kto mieszka i pracuje we Wrocławiu ma szanse na wypad na grzyby po pracy? Ano ma. Jednym z miejsc, do których można wyskoczyć jest Park Szczytnicki.

Park Szczytnicki to jeden z największych parków Wrocławia. Znajduje się blisko takich atrakcji Wrocławia, jak Hala Stulecia czy zoo i zajmuje powierzchnię aż 100 hektarów! Co więcej rośnie tu około 350 gatunków drzew z Europy, Azji, Ameryki, co bez wątpienia zwiększa szanse na wystąpienie różnych gatunków grzybów.

Z pracy mam do Parku Szczytnickiego rzut beretem, z domu na Muchoborze Wielkim to już większy kawałek drogi, ale jeśli nie ma korka, to w ciągu 40 minut mogę tam dotrzeć.

Park Szczytnicki ujawnia się jako dobra miejscówka grzybowa

Pamiętam, jak w zeszłym roku nie wierzyłam własnym oczom, gdy właśnie w Parku Szczytnickim znalazłam sporą grupę borowików ceglastoporych! Praktycznie w centrum dużego miasta, i to nie w górach? A jednak, okazało się to jak najprawdziwszą prawdą.

Potem dostałam cynk od znajomego, że rosną tam rzadkie borowiki korzeniaste.

A jak w tym roku?

W tym roku Park Szczytnicki „stoi” przede wszystkim borowikami usiatkowanymi.

Ale nie tylko. Borowiki ceglastopore oraz borowiki ponure też rosną. A także spore ilości koźlarzy grabowych. W tej chwili dominują jadalne muchomory czerwieniejące i niejadalne pieczarki karbolowe. Jest sporo gołąbków.

Borowik ceglastopory
Borowik ceglastopory – gruby i młody, taki jak lubię!
Borowik usiatkowany
Borowik usiatkowany – no cóż 😀
Borowik usiatkowany
Borowik usiatkowany, dobrze widać jego siateczkę!
Muchomor czerwieniejący
Muchomor czerwieniejący – jest to grzyb jadalny, a ja od niedawna mogę się wymądrzać, że jem muchomory 😛
Muchomory czerwieniejące
Grupetto muchomorów czerwieniejących
Pieczarka
Któraś z pieczarek

Sensacja w Parku Szczytnickim!

Piotr z Przyrodniczo.pl znalazł właśnie w Parku Szczytnickim super rzadkiego maślaczka rubinowego. Tak po prawdzie mam wrażenie, że mnie też spotkało to szczęście paręnaście dni temu, niestety przy mojej tendencji do focenia wyłącznie znanych sobie, do tego młodych i ładnych grzybów, niestety nie rozpropagowałam tego wyjątkowego znaleziska😉 Także zachowam ten fakt po prostu we własnym sercu😉 W każdym razie warto do Szczytnickiego wracać i za maślaczkiem się rozglądać.

Maślaczek rubinowy
Maślaczek rubinowy, wpadłyśmy na niego z koleżanką Magdą dzień po „oryginalnym” znalezieniu

Inne rzadkie gatunki też Park Szczytnicki też „nawiedzają”

Takie jak chociażby wcześniej wspomniany borowik korzeniasty, piaskowiec kasztanowaty i niewykluczone, że lakownica lśniąca.

Piaskowiec kasztanowaty
Piaskowiec kasztanowaty to rzadki grzyb. Proszę bardzo – Wrocław go ma;)
Lakownica lśniąca
Być może lakownica lśniąca, parę dni później już przez kogoś „zebrana”