WIOSNA

Wiosna astronomiczna, kalendarzowa, zmiana czasu, Międzynarodowy Dzień Lasów

21 marca 2022
Przebiśniegi

20 i 21 marca to prawdziwe zagęszczenie ważnych dat dla miłośników wiosny i lasów. 20 marca 2022 dokładnie o godzinie 16:33 przywitaliśmy wiosnę astronomiczną, a dzień później, jak co roku – 21 marca – wiosna rozgościła się oficjalnie w kalendarzu. 21 marca świętujemy też Międzynarodowy Dzień Lasów.

Wreszcie koniec zimowej posuchy, nastała pora na bardziej radosne dni.

Porządkując ostatnio menu na blogu, zauważyłam, jak cholernie ważny jest dla mnie zawsze ten czas przedwiosenny i wczesnowiosenny. Aż utworzyłam z tej okazji specjalną zakładkę „WIOSNA”, w której więcej jest wpisów wyczekujących wiosny, niż już z wypasionych dni majowych czy czerwcowych.

Wiosna astronomiczna a wiosna kalendarzowa

Wiosna kalendarzowa wypada zawsze tego samego dnia, a mianowicie 21 marca. Nieco inaczej ma się sytuacja z wiosną astronomiczną, bo ta uzależniona jest od równonocy wiosennej. W 2022 wiosnę astronomiczną powitaliśmy 20 marca, o godzinie 16:33. Od tego dnia słońce przez pół roku będzie mocniej oświetlać półkulę północną, na której się znajdujemy😉 O ile, jak zazdroszczę Australii świętowania Bożego Narodzenia na plaży, to wiem, że nasz początek wiosny oznacza dla nich początek jesieni i już mi raźniej (nie żebym im źle życzyła, po prostu wszystko ma swój porządek i czas😉).

Zmiana czasu na letni

Już w przyszły weekend zmieniamy czas na letni. W nocy z sobotę na niedzielę, przestawiamy zegarki z drugiej na trzecią i choć śpimy o godzinę krócej (pytanie czy teraz śpimy godzinę krócej, czy wcześniej spaliśmy godzinę dłużej😉), już w poniedziałek 28 możemy się cieszyć dniem aż do dziewiętnastej coś tam, a jeśli mam być bardziej precyzyjna, to we Wrocławiu będzie to konkretnie 19:16!

Ja ZAWSZE, ale to zawsze skrupulatnie odnotowuję datę zmiany czasu na letni, bowiem dla mnie oznacza to możliwość wypadów na Naturę również po pracy!

Dyskusje o możliwości zniesienia zmiany czasu

Od lat w Parlamencie Europejskim trwają dyskusje o tym, by przestać zmieniać czas. Powiem tyle – o ile pozostaniemy na stałe przy czasie letnim, jestem za! Tak długo, jak jest szansa na ognisko czy przejażdżkę rowerową za jasności o 21:30, będę zadowolona. Nie mówiąc o przesiadywaniu na grzybach do grubo po 21szej 😛

Międzynarodowy Dzień Lasów

21 marca to nie tylko pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, ale też Międzynarodowy Dzień Lasów.

Pamiętajmy o tym, szanujmy las i bądźmy wdzięczni za jego dary. A jest za co! I chociaż nie śmiećmy… Tyle chyba możemy dać od siebie? Taki drobiazg, ale gdyby każdy o tym pamiętał, jak ogromną różnicę by to robiło! Niby banał, ale wydaje się nie dość często powtarzany…

Dobrej wiosny😊

You Might Also Like

Brak komentarzy

Skomentuj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.