GRZYBY GATUNKAMI

Grzyb jak mózg – trzęsak mózgowaty

5 kwietnia 2023
Trzęsak mózgowaty

Dziś na blogu kolejny grzyb z cyklu „wynalazków”: trzęsak mózgowaty (Naematelia encephala). Grzyb przypominający swoim wyglądem mały mózg. Świat grzybów nigdy nie przestanie mnie zaskakiwać, jest tak pełen form, kształtów, struktur, kolorów i wzajemnych zależności.

Trzęsaka mózgowatego często spotkamy w towarzystwie innego grzyba – skórnika krwawiącego, na którym pasożytuje.

Trzęsak mózgowaty – wygląd

Grzyb o mniej lub bardziej równomiernie kulistym kształcie, o średnicy do około 3 cm, kolorze od białawego, jasnoróżowawego, różowawo-łososiowego, do brązowawo-różowawego, o zwartym, żelowatym, raczej twardawym miąższu, po przekrojeniu którego może ukazać się wyraźnie bielsze wnętrze, resztki skórnika krawiącego, na którym trzęsak pasożytuje.

Najważniejsza cecha trzęsaka mózgowatego, uniemożliwiająca niemalże pomylenie go z jakimkolwiek innym gatunkiem grzyba – to pofałdowana, przypominająca zwoje mózgowe powierzchnia owocnika.

Mózgowaty? Krwawiący? Pasożytuje? Wiem, brzmi to wszystko dość medycznie, jak nie turpistycznie, czy wręcz przerażająco 😀 A to tylko mały grzybek😉

Występowanie

Trzęsak mózgowaty rośnie najczęściej na martwym drewnie sosny (i znowu: martwym :D), ale ostatnio spotkałam go w sporych ilościach również na jakimś innym drzewie iglastym, niestety nie byłam w stanie zidentyfikować jakim. Ponoć lubi też modrzewie, będę to jeszcze obserwować.

Rośnie pojedynczo lub gromadnie.

Wartość

Grzyb niejadalny.

You Might Also Like

Brak komentarzy

Skomentuj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.