FOTOGRAFIA PRZYRODNICZA NATURA

Wodospad Szklarki – fotografujemy na długim czasie

15 maja 2018
Wodospad Szklarki

Wodospad Szklarki znajduje się w Karkonoskim Parku Narodowym, koło Szklarskiej Poręby. Na sobotę miałam zaplanowany wyjazd do Szklarskiej Poręby właśnie i wiedziałam doskonale, co się będzie działo w drodze powrotnej – będę robić zdjęcia wodospadu na długim czasie naświetlania, żeby uzyskać fajny efekt rozmycia wody 🙂

Plan był w ogóle napakowany po brzegi, bo jak Wam niedawno zaanonsowałam (:)), wystartowałam też z kanałem na youtube, więc i filmiki trzeba było nagrać. No i chciałam się też rozejrzeć za grzybami, bo w internecie pojawiły się doniesienia o borowikach ceglastoporych z terenów górskich, w tym także z okolic Jeleniej Góry.

No i zdjęcia na bloga… My God!

Wodospad Szklarki – fotografujemy na długim czasie

Fotografowanie wodospadów czy strumieni na długim czasie naświetlania to dość łatwa technika, a uzyskany efekt jest magiczny i przynosi dużo frajdy.

Czego potrzebujemy do zrobienia takiego zdjęcia? Przede wszystkim solidnego statywu, bowiem będziemy fotografować na długim czasie naświetlania. Moje zdjęcia zrobiłam na czasach od 1/4 sek do 1,3 sek. Bez statywu zdjęcie byłoby poruszone.

Przydałby się też filtr polaryzacyjny (eliminuje odblaski na wodzie) albo filtr szary, który zmniejszyłby ilość wpadającego do obiektywu światła, ja ich jednak nie miałam. Na szczęście warunki pogodowe pozwoliły mi uzyskać oczekiwany efekt (wodospad znajduje się w miejscu dość zacienionym, słońce za lekką chmurką, a i pora już późna).

ISO zmniejszyłam do minimum (50), mocno przymknęłam przysłonę (od f16 do f22) i wszystko się udało 🙂

Przy zdjęciach wodospadu podaję parametry ekspozycji.

Karkonoski Park Narodowy – piękne buki i młoda zieleń

Ten jednodniowy wypad w Karkonosze pozwolił mi się poczuć, jakbym cofnęła się w czasie do wcześniejszej wiosny. W Karkonoszach zieleń jest bowiem jeszcze młodziusieńka, nie to co we Wrocławiu, gdzie mamy już prawie lato. A Wodospad Szklarki otoczony jest przez piękny las bukowy, cudnie było się ponapawać jego świeżością.

Jeszcze więcej buków – Rezerwat Przyrody Buki Sudeckie

W drodze powrotnej ze Szklarskiej Poręby natrafiłam na kolejny jeden piękny las: Rezerwat Przyrody Buki Sudeckie. Jak sądzicie, jakie przeważają tam drzewa? 😛

Choć grzybów niestety brak (nie mam do nich na razie szczęścia w tym sezonie), sam las był wspaniałym znaleziskiem.

You Might Also Like

Brak komentarzy

Skomentuj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.