NATURA

Bukowa Góra i moje pierwsze przylaszczki

2 kwietnia 2021

W ostatni dzień marca wzięłam sobie urlop, by celebrować wreszcie przepiękną, wiosenną pogodę. Zainspirowana ostatnimi doniesieniami portalu przyrodniczo.pl, postanowiłam wybrać się na Pogórze Kaczawskie, a konkretnie na Bukową Górę koło Grudna, by poszukać tam przylaszczek.

Nie wiem czy dacie wiarę, ale ja dotąd przylaszczek nie spotkałam. Może i rozpowszechnione w prawie całym kraju, a z nazwy to nawet i „pospolite” (przylaszczka pospolita), ale nie dla mnie. A przecież dużo szwendam się po różnych lasach.

Przylaszczka pospolita

I co z tego, że z tej samej rodziny co zawilce (jaskrowate)?

Do zawilców mam ogromne szczęście, spotykam te pospoliciaki co roku na pęczki, a czego bym nie robiła, polubić zawilców nie mogę. Coś mi z nimi nie gra fotograficznie.

Czułam że przylaszczka będzie wdzięcznym modelem i miałam rację! Zachwycają przede wszystkim kolory przylaszczki, od nasyconego fioletu do nieco wyblakłych niebieskości, przyjemnie w kadrze prezentują się pokryte włoskami wysmukłe łodyżki.

Przylaszczka należy do długowiecznych gatunków, jej wiek może sięgać nawet 100 lat. Jest też gatunkiem wskaźnikowym starych lasów, gdyż poza tym środowiskiem praktycznie nie występuje.

„Rośliny Polski” Barbara Sudnik-Wójcikowska, Anna Orczewska

Bukowa Góra

Z tego co czytam u nieocenionych przyrodniczo.pl, Bukowa Góra to istne grzybowe i florystyczne cudo-miejsce! Rosną tam borowiki szatańskie, goździeńce fioletowe i lilie!

Zabawne, bo w czasie środowej wyprawy zastanawiałam się, co tam można spotkać w sezonie. Czułam że pewnie ceglastopore i może lejkowce dęte, ale o tak super rzadkich gatunkach to nawet nie fantazjowałam. Teraz nie mogę się doczekać sezonu. Aż by się chciało przyspieszyć czas😊

Jeśli uda mi się trafić na te gatunki, będzie to spełnienie moich grzybowych marzeń!

You Might Also Like

2 komentarze

 • Reply przyrodniczo.pl 4 kwietnia 2021 at 00:31

  Jakby koleżanka podeszła kawałek dalej na stromych stokach kwitną teraz żywce dziewięciolistne, a na wierzchołku jest sporo wawrzynków 🙂
  PS. Z pięknych grzybolców można tu znaleźć koronicę ozdobną oraz borowika szatańskiego (tego prawdziwego) 🙂

  • Reply pieprznik 5 kwietnia 2021 at 20:00

   No właśnie chciałabym przyśpieszyć czas, żeby móc już pojechać na te wypasione grzyby! Ale będzie radocha!!

  Skomentuj

  Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.