Łagodną zimą, na przedwiośniu i wiosną można spotkać czarki austriackie (Sarcoscypha austriaca), niewielkie, intensywnie czerwone grzyby w kształcie czarki.
Czarki robią bardzo dobrą wizualno-estetyczną robotę, zwłaszcza w zimowo-przedwiosenny czas, gdy w przyrodzie brak intensywnych kolorów. Spotkanie wtedy takiej szkarłatnej, nasyconej czerwieni to prawdziwy rarytas, dla oczu i dla aparatu😉 A potem – z kolei – fajnie kontrastują z młodą zielenią budzącej się do życia przyrody.
Czarka austriacka rośnie na częściowo zagrzebanych w ziemi gałęziach drzew liściastych, nierzadko dodatkowo pod warstwą zeschłych liści. Mimo tego – dzięki właśnie temu żywemu kolorowi – da się ją namierzyć😉.
Wygląd
Młode owocniki wyglądają jak niewielkie czareczki czy miseczki, potem robią się bardziej płaskie i nieregularnie pękają (niektóre pękają w kształt serduszek <3 😀). Z góry tego nie widać, ale jak się lepiej przyjrzymy, zobaczymy, że rosną na trzonku.
W przeważającej większości czerwone, ale wyjątkowo można też spotkać pomarańczowe (w tzw. odmianie żółtej: Sarcoscypha austriaca var. lutea, nie wiem czemu żółtej, skoro to jest ewidentny pomarańcz :P).
Występowanie
Preferuje wilgotne tereny podgórskie i górskie. Faktycznie – najlepsze miejsce na czarki austriackie mam w Górach Bystrzyckich i w drodze tamże, ale spotkałam też pod Wrocławiem czy pod Rudą Żmigrodzką. Do 2014 czarka austriacka była pod ochroną.
Przydatność do spożycia
Jadalna, ale bez większych walorów smakowych. Słyszy się, że krucha, że smakuje jak rzodkiewka, dla mnie – szczerze to kompletnie bez smaku, a konsystencja niemiła, gumowata, „gruboskórna”. Jeśli chciałabym wykorzystać w kuchni, to do ozdoby. Ciekawa może być marynowana (wszystko w occie jest niezłe). Postaw taką potem przy intensywnie fioletowych lakówkach ametystowych, a efekt wow murowany😉
Gatunki podobne
Niemalże identycznie wygląda rzadka czarka szkarłatna, do odróżnienia wyłącznie pod mikroskopem (po kształcie włosków i zarodników :P).
Inny intensywnie czerwony grzyb o czarkowatym kształcie (wyjątkowo urodziwy!) to super hiper rzadka czareczka długotrzonkowa (właśnie czytam na Wikipedii, że kiedyś znaleziona we Wrocławiu, i to niedaleko od mojego domu, więc Las Osobowicki i Las Pilczycki na pewno będą niedługo odwiedzane!;)).
Źródła:
- Wikipedia
- Grzyby.pl
- Fungi of Temperate Europe, Thomas Læssøe, Jens H Petersen
Zdjęcia własne
Brak komentarzy