GRZYBY GRZYBY GATUNKAMI

Czarka austriacka – gdy po zimie masz zapotrzebowanie na kolor

9 kwietnia 2021
Czarka austriacka

Łagodną zimą, na przedwiośniu i wiosną można spotkać czarki austriackie (Sarcoscypha austriaca), niewielkie, intensywnie czerwone grzyby w kształcie czarki.

Czarki robią bardzo dobrą wizualno-estetyczną robotę, zwłaszcza w zimowo-przedwiosenny czas, gdy w przyrodzie brak intensywnych kolorów. Spotkanie wtedy takiej szkarłatnej, nasyconej czerwieni to prawdziwy rarytas, dla oczu i dla aparatu😉 A potem – z kolei – fajnie kontrastują z młodą zielenią budzącej się do życia przyrody.

Czarka austriacka

Czarka austriacka rośnie na częściowo zagrzebanych w ziemi gałęziach drzew liściastych, nierzadko dodatkowo pod warstwą zeschłych liści. Mimo tego – dzięki właśnie temu żywemu kolorowi – da się ją namierzyć😉.

Wygląd

Młode owocniki wyglądają jak niewielkie czareczki czy miseczki, potem robią się bardziej płaskie i nieregularnie pękają (niektóre pękają w kształt serduszek <3 😀). Z góry tego nie widać, ale jak się lepiej przyjrzymy, zobaczymy, że rosną na trzonku.

W przeważającej większości czerwone, ale wyjątkowo można też spotkać pomarańczowe (w tzw. odmianie żółtej: Sarcoscypha austriaca var. lutea, nie wiem czemu żółtej, skoro to jest ewidentny pomarańcz :P).

Występowanie

Preferuje wilgotne tereny podgórskie i górskie. Faktycznie – najlepsze miejsce na czarki austriackie mam w Górach Bystrzyckich i w drodze tamże, ale spotkałam też pod Wrocławiem czy pod Rudą Żmigrodzką. Do 2014 czarka austriacka była pod ochroną.

Kompozycja z czarką
Kompozycja z udziałem czarek

Przydatność do spożycia

Jadalna, ale bez większych walorów smakowych. Słyszy się, że krucha, że smakuje jak rzodkiewka, dla mnie – szczerze to kompletnie bez smaku, a konsystencja niemiła, gumowata, „gruboskórna”. Jeśli chciałabym wykorzystać w kuchni, to do ozdoby. Ciekawa może być marynowana (wszystko w occie jest niezłe). Postaw taką potem przy intensywnie fioletowych lakówkach ametystowych, a efekt wow murowany😉

Czarka austriacka i szyszkówka świerkowa
Zdjęcie z ostatniego wypadu w Góry Bystrzyckie, oprócz czarek mamy tu jadalne szyszkówki świerkowe

Gatunki podobne

Niemalże identycznie wygląda rzadka czarka szkarłatna, do odróżnienia wyłącznie pod mikroskopem (po kształcie włosków i zarodników :P).

Inny intensywnie czerwony grzyb o czarkowatym kształcie (wyjątkowo urodziwy!) to super hiper rzadka czareczka długotrzonkowa (właśnie czytam na Wikipedii, że kiedyś znaleziona we Wrocławiu, i to niedaleko od mojego domu, więc Las Osobowicki i Las Pilczycki na pewno będą niedługo odwiedzane!;)).

Źródła:
  • Wikipedia
  • Grzyby.pl
  • Fungi of Temperate Europe, Thomas Læssøe, Jens H Petersen

Zdjęcia własne

You Might Also Like

Brak komentarzy

Skomentuj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.