GRZYBY GATUNKAMI Grzyby z Czerwonej listy roślin i grzybów Polski

Żagwica listkowata

13 grudnia 2022
Żagwica listkowata

Żagwica listkowata (Grifola frondosa) – grzyb w Polsce bardzo rzadki, pod częściową ochroną, na Czerwonej liście roślin i grzybów Polski, ze statusem V – zagrożony wymarciem, o wielu właściwościach zdrowotnych i leczniczych.

Ja do tej pory miałam okazję spotkać żagwicę listkowatą tylko raz, całkiem niedawno, bo w październiku 2022. Ucieszyłam się jak dziecko!

Wygląd

Owocnik krzaczkowaty, dużych rozmiarów, o nieregularnym kulistym kształcie (ale jak widzicie na zdjęciu bannerowym, czasem mogą mieć kształt serduszkowaty😉), o średnicy do 80 cm i wadze nawet do 25 kg! Zbudowany z grubego trzonu, rozgałęziającego się na liczne boczne trzony, które przechodzą w spłaszczone, wachlarzowate, łopatkowate, muszlowate kapelusze. Owocnik szarobrązowy, ochrowy, do ciemnobrązowego. Powierzchnia delikatnie filcowata lub gładka.

Pojedynczy kapelusz o średnicy do 10 cm i maksymalnej grubości do 1 cm, o cienkim, nierównie powycinanym brzegu i promieniście pomarszczonej powierzchni.

Hymenofor rurkowaty, białawy do kremowego, pory kanciaste lub zaokrąglone, uciśnięte nie zmieniają barwy.

Występowanie i siedlisko

Żagwica listkowata rośnie w lasach liściastych i mieszanych, głównie u podstawy dębów (moje rosły na ściętym pniu), ale nie tylko, bo również na kasztanach, klonach, lipach, brzozach, bukach, grabach, wiązach i innych. Przeciętnie do spotkania od sierpnia do września (ja spotkałam młodziutkie owocniki 9 października).

Możliwość pomyłki

  • żagwią wielogłową (za którą z resztą w pierwszym odruchu wzięłam swoją cudowną żagwicę listkowatą😉), której kapelusze są jaśniejsze, bardziej okrągłe, mniejsze i osadzone na centralnych trzonach; nie spotkałam, ale widziałam zdjęcia znajomych;
  • z bardziej ochrowym, rosnącym głównie na bukach wachlarzowcem olbrzymim o ciemniejących porach i większych kapeluszach; ja widziałam na buku i na kasztanowcu pod pracą😉
  • z rosnącą głównie na jodłach jodłownicą górską – nie znam grzyba 😀 Na razie😉

Wartość

Żagwica listkowata jest to grzyb jadalny, zwłaszcza gdy młody, potem ponoć łykowaty i gorzkawy. U nas pod ochroną, można zbierać „ręcznie, wyłącznie po uzyskaniu stosownego zezwolenia”.

To również grzyb leczniczy! Szczególnie ceniony w medycynie Wschodu (czemu mnie to nie dziwi?;)). Nosi tam nazwę Maitake. Maitake wzmacnia odporność, pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu cholesterolu i trójglicerydów we krwi, reguluje poziom glukozy, wspiera organizm w pozbywaniu się grzybów, bakterii i wirusów.

Szczególnie podoba mi się w opisie działania według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej, że „uspakaja ducha”, coś zdecydowanie dla mnie! 😀 Mój Shen bowiem przeważnie niespokojny <3

Moja osobista historia stojąca za żagwicą listkowatą

Pamiętam, jak byłam na tym całkiem niezobowiązującym wyjściu na grzyby, w jednym z wrocławskich lasów, wyjściu, po którym absolutnie niczego specjalnego się nie spodziewałam. Gdy dostrzegłam tą żagwicę, jedyna rzecz jaka przyszła mi do głowy to to, że to musi być żagiew wielogłowa. Oczywiście byłam w totalnym szoku, bo to wielka rzadkość. Czytam opis, coraz bardziej mi nie pasuje, ale dalej sobie wkręcam, że to ona 😀 Jak emocje opadły, udało mi się dojść do tego, że to żagwica listkowata, też super znalezisko <3

Nazwa wszak niespecjalna. Pod moim filmikiem na youtubie ktoś przemianował ją na „żygawicę” (chyba nawet nie na rzygawicę😉).

Na pewno będę odwiedzać tamto stanowisko. Już się nie mogę doczekać kolejnego spotkania.

Źródła:

Zdjęcia i film – własne <3

You Might Also Like

Brak komentarzy

Skomentuj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.