Ostatnio dzięki koledze, również pasjonatowi grzybów, Piotrowi, miałam okazję po raz pierwszy zobaczyć rzadką żagiew wielogłową. Rosła w lesie dębowym, w moich ulubionych Górach Sowich na Dolnym Śląsku.
Wygląd
Żagiew wielogłowa (Polyporus umbellatus) to grzyb o ciekawym wyglądzie. Wykształca duże, krzaczkowate , kalafiorowate owocniki, o średnicy nawet 50 cm i masie do kilku kilogramów. Przypomina żagwicę listkowatą, o której możecie poczytać u mnie na blogu tutaj.
Wyrasta z głównego trzonu w kolorze białawym, który rozgałęzia się na mniejsze trzony-odnogi (coś jak kalafior czy brokuł), zakończone kolistymi, wklęsłymi, lejkowatymi kapeluszami. Jedna żagiew może mieć tych kapeluszy nawet kilkaset! Brzeg kapeluszy jest nierówno falisty, a powierzchnia pokryta szarawymi włókienkami. Kapelusz osadzony jest na trzonie centralnie.
Ogólnie z wierzchu grzyb ma kolor jasnobrązowawo-szarawy, tylko trzony ma białawe. Hymenofor, czyli spód kapelusza rurkowy, rurki zbiegają daleko po trzonie, pory białe.
Zapach przyjemny, delikatny, jakby korzenno-owocowy.
Przydatność do spożycia i ochrona
Żagiew wielogłowa to grzyb jadalny (jeśli jest młoda), jednak ze względu na rzadkość występowania niewątpliwie zasługuje na ochronę. Według prawa podlega ochronie częściowej, co w praktyce oznacza, że od 2014 roku można ją zbierać w celach gospodarczych po uzyskaniu stosownego zezwolenia. Wcześniej podlegała ochronie ścisłej. Co więcej jest wpisana na czerwoną listę roślin i grzybów Polski.
Występowanie
Do spotkania od czerwca do października w lasach liściastych, w towarzystwie dębów, buków, grabów, lip i klonów, jednak wyrasta z ziemi i nie powoduje rozkładu drewna (w przeciwieństwie do żagwicy listkowatej, która rośnie u podstawy drzew liściastych lub bezpośrednio na ich pniach i taki rozkład powoduje).
Ciekawostka! Odkrywając nowe stanowiska oraz monitorując znane, pomagamy chronić rzadkie gatunki grzybów. Także zachęcam do poszukiwań nie tylko prawdziwków, ale i rzadkich gatunków grzybów😉
Źródła
- Grzyby chronione Polski – Rozmieszczenie, zagrożenia, rekomendacje ochronne, pod redakcją Anny Kujawy, Małgorzaty Ruszkiewicz-Michalskiej, Izabeli L. Kałuckiej
- Grzyby.pl
Brak komentarzy