GRZYBY GATUNKAMI

Orzechówka mączysta

10 marca 2023
Orzechówka mączysta

Orzechówka mączysta (Encoelia furfuracea) – to grzyb niejadalny, na którego można trafić zimą, najczęściej na leszczynie, ewentualnie na olszy (choć słyszałam, że również na czeremsze).

Źródła podają, że to grzyb rzadki, ale “pewnie dlatego, że mały i z tego powodu przeoczany”, jednak z mojego doświadczenia wynika, że jest faktycznie rzadki. Przejrzałam setki leszczynowych krzewów i tylko na nielicznych wyrastały orzechówki mączyste. Oczywiście częstość lub rzadkość występowania to kwestia dość względna, porównując taką orzechówkę mączystą do innej orzechówki – niezwykle rzadkiej orzechówki wiązkowej, można by uznać, że to przeciętny pospoliciak😉

Mimo wszystko orzechówka mączysta i tak potrafi sprawić frajdę, bo zimą, kiedy to grzybowa wegetacja przycicha, a w wielu przypadkach zamiera, każdy napotkany grzyb to dla grzybiarza trofeum i nagroda za wypatrywanie grzybów w niesprzyjających warunkach.

Wygląd

Pojedynczy owocnik przypomina mniej lub bardziej nieregularną, pustą w środku kulę, w kolorze brązowawo-cynamonowym, jednak grzyby te rosną najczęściej w skupiskach i mi takie skupiska przywodzą na myśl orzech włoski (haha, zabawne, bo rosną na leszczynach, a orzechów laskowych nie przypominają) lub mózg. Powierzchnia grzybów jest silnie sfilcowana, łuseczkowata. W miarę wzrostu owocniki pękają, rozpościerając się aż do kształtu czarkowatego, ukazując gładkie, czekoladowobrązowe wnętrze – warstwę zarodnikonośną.

Orzechówka mączysta w dotyku jest bardzo zwarta i twarda, zupełnie inaczej niż wiele innych zimowych gatunków grzybów, które w wilgotnych warunkach są bądź to galaretowate, bądź po prostu miękkie.

Sposób rośnięcia

Orzechówka mączysta wyrasta w pęknięciach kory drewna leszczyny, olsz czy ponoć czeremchy (ja widziałam wyłącznie na leszczynie), na już osłabionych gałązkach, ale jeszcze przytwierdzonych do krzewu, nie leżących czy zakopanych w ziemi, jak to lubią rosnąć inne zimowe gatunki grzybów, jak chociażby ciżmówki, czarki, czareczki, urnule, fałdówki, kisielnice czy rozszczepki😉

Jednym z moich grzybowych marzeń jest spotkanie innej orzechówki, o wiele rzadszej orzechówki wiązkowej rosnącej w podobnym czasie, na topolach. Do tej pory nigdy jej nie widziałam.

You Might Also Like

Brak komentarzy

Skomentuj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.