GRZYBY GATUNKAMI

Twardziak tygrysi – grzyb który pod kapeluszem „powinien” być inny

7 maja 2024
Twardziak tygrysi (Lentinus tigrinus)

Twardziak tygrysi (Lentinus tigrinus) to grzyb… zaskakujący. A dlaczego? Bo po grzybie z rodziny żagwiowatych – do których należy – spodziewałby się człowiek pod kapeluszem rurek i porów, a twardziak ma blaszki! Pamiętam, że jak pierwszy raz to zobaczyłam, nieźle się zdziwiłam!

Występowanie i siedlisko

Twardziak tygrysi uchodzi za grzyba raczej rzadkiego. Znajduje się na Czerwonej liście roślin i grzybów Polski. Są jednak miejsca, w których występuje często i licznie. Zresztą jak już gdzieś występuje to przeważnie licznie, rośnie w sporych skupiskach, często porastając np. całą kłodę.

Rośnie na martwym drewnie.

Ja spotkałam twardziaki tygrysie wyłącznie w środowisku całkowicie podmokłym, na kłodach drzew liściastych zanurzonych w wodzie, w różnego rodzaju terenach podmokłych, ciekach wodnych, na rozlewiskach, w rowach.

Twardziak tygrysi rośnie przeciętnie od kwietnia do października. Ja trafiam na te grzyby w kwietniu i w maju, ale pewnie dlatego, że potem przenoszę się gdzie indziej, na inne gatunki grzybów, nie sprawdzając już miejsc twardziakowych.

Przydatność do spożycia

Twardziak tygrysi jest określany jako niejadalny, choć wiem, że niektórzy go jadają, zwłaszcza młode owocniki. Ja nie jadłam i nie polecam.

Wygląd

Twardziak tygrysi zbudowany jest z kapelusza i trzonu. Kapelusz w białawym lub kremowym odcieniu, pokryty jest wyraźnymi, ciemniejszymi łuseczkami, zwłaszcza w centralnej części (a zupełnie młode twardziaki mają całkiem ciemne kapelusze). Pod kapeluszem znajdują się gęste, jasne blaszki, zbiegające aż na trzon. Ważną cechą charakterystyczną jest to, że ostrza blaszek są drobno ząbkowane (czyli krawędzie nie są równomierne, ale takie „poszarpane”).

Trzon też jest pokryty ciemnymi łuseczkami, im dalej od kapelusza tym bardziej.

Ogólnie twardziak jest cały „pocętkowany”, a kapelusz wygląda jak by był lejkiem z ciemną dziurką😉

Grzyb łatwy w identyfikacji, raczej trudny do pomylenia z innymi gatunkami.

Zobacz – tu też spotkałam fajne twardziaki:)

Źródła

You Might Also Like

Brak komentarzy

Skomentuj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.